Magyar-lengyel diákcsere program
Néhány éve fogalmazódott meg az Idegen nyelvi munkaközösség tagjaiban, hogy jó lenne egy külföldi társintézményt keresni, amellyel diákcsere programot valósítanánk meg. Az iskolavezetés részéről maximális támogatást kaptunk, így elindítottuk a keresést.
2011-ben koronázta siker erőfeszítéseinket, és felvettük a kapcsolatot egy krakkói általános iskolával.
A diákcsere programnak több célja is van: egyrészt közelebb hozza egy másik ország kultúráját, másrészt a kommunikáció közös nyelve az angol, így a mindennapi, használható nyelvtudását fejleszti a programban részt vevő tanulóinknak. Nem utolsó sorban pedig felejthetetlen élményt és szórakozást nyújt a résztvevőknek.
A megvalósítás első szakaszára 2013. április 21 – 26. között került sor. Vendégül láttunk egy 16 tanulóból és 3 kísérőtanárból álló csoportot iskolánkban és városunkban. A lengyel gyerekeket tanítványaink és szüleik szállásolták el, a programokról pedig az iskola pedagógusai gondoskodtak.
A délelőtti programok során megpróbáltuk lengyel vendégeinkkel kultúránkat megismertetni változatos tevékenységeken keresztül, melyeket kooperatív munkaformában, azaz magyar-lengyel vegyes csapatokban oldottak meg a tanulók. Együtt kellett felfedezni városunk nevezetességeit egyik helyszínről a másikra haladva, rejtvényeket megoldva. A Református Kollégium könyvtárában múltunkkal ismerkedtek „kincskereső”vetélkedő formájában. A tankonyhán mézest sütöttünk. Játékos énekórán vendégeink magyar népdalt tanultak, rajzórán népi motívumokkal ismerkedtek és rajzokat készítettek, angol órákon magyar népmesét dolgoztak fel, kipróbálhatták magukat az interaktív táblánál szókincsfejlesztő feladatokban, angol nyelvi játékokat játszhattak együtt, megtanultak néhány magyar népi gyermekjátékot és a sport sem maradt ki, hiszen volt váltóverseny, kosárlabdáztak, falat másztak és íjászkodtak is.
Délutánként kirándulni vittük őket. Kilubickolhatták magukat az Aquaticumban, szekereztünk a hortobágyi pusztában, a tisza-tavi Ökocentrumban megnézhették Európa legnagyobb édesvízi akváriumrendszerét és a környék élővilágát.
Az utolsó napon Magyar esttel búcsúztunk el tőlük, ahol volt állófogadás, puzzle verseny, közös éneklés és táncház. Nagy jókedvvel roptuk együtt a táncot.
Másnap könnyekkel szemünkben, de reménnyel telve, hogy hamarosan találkozunk, mondtunk búcsút egymásnak. A folytatás 2013. szeptemberében következik, amikor a mi csapatunk utazik a csodaszép Krakkóba és tanulóink kóstolhatnak bele a lengyel kultúrába.
Ordasiné Király Csilla
idegen nyelvi munkaközösség-vezető
A találkozóról készült képek a GALÉRIÁBAN tekinthetők meg.